V oblasti high-end radarových detektorů je v současné době poměrně horko. Posledních pár let byl jednoznačně nejlepším pevně montovaným detektorem produkt Beltronics STi-R PLUS, který v sobě skloubil vynikající parametry s akceptovatelným designem a uživatelsky poměrně přívětivým ovládáním. V poslední době však přichází řada novinek. Stinger s modely DSI a VIP, značka Protector pak s modely 850cz a 950cz. Která z novinek předběhla zaběhnutou dosavadní jedničku Beltronics STI-R PLUS? Který radarový detektor je nyní číslo 1? Kdo má tedy v současné době v nabídce nejlepší systém? Měli jsme možnost vyzkoušet všechny novinky výrobců Stinger i Protector a vyzkoušeli jsme si také jejich instalaci. Začněme tedy s naší recenzí.
Zařízení Protector je zabalen v jedné velké krabici. Všechny díly a montážní materiál jsou přehledně seřazeny a je snadné vše najít. U Stingerů pak máme v rukou 7 malých krabiček. Podobný design, všechna balení v černé barvě. Bohužel, u Stingeru budou mít radost asi jen zpracovatelé odpadů, protože díky mnoha malým boxům produkujeme podstatně více odpadu. Navíc nás vybalení z krabiček stálo trochu více času než u Protectoru. Nicméně tento bod do našeho hodnocení zahrnovat nebudeme, neděláme totiž eko test :-), ale chceme zjistit, kdo je číslo 1 mezi radarovými detektory a opravdu nabízí nejlepší celkovou ochranu.
I když se oba výrobci vydali jinou cestou, dají se oba systémy velmi dobře zabudovat. Pro Stingera hovoří velmi kompaktní radarová anténa a minimalistické provedení laserových čidel ve tvaru čtverce nebo v kulatém provedení podobném parkovacímu senzoru, ty však mají také své nevýhody (více v samotném testu). Co nám ale při instalaci Stingerů přišlo nejzáludnější, bylo zabudování displeje.
Protector 850cz
Stinger DSI
Je jedno, zda jde o Stinger DSI nebo Stinger VIP. Obě zařízení jsou vybavena velkým nevzhledným displejem, který jednoduše nejde nainstalovat tak, aby nekazil dobrý dojem z interiéru vozu. Tato koncepce se nám vůbec nezamlouvá a myslíme si, že je to prostě zbytečné zničení vzhledu interiéru. Zbývá pouze možnost displej skrýt, což ale zase neumožní optimální provoz zařízení. Zde tedy jednoznačně skóruje Protector, který u obou modelů používá malé ovládací tlačítko. Opravdu nikdy nebylo tak snadné zabudovat řídicí jednotku radarového detektoru, přičemž vozidlo zůstalo vizuálně téměř nedotčené. S ohledem k právní situaci ve většině zemí dáváme řešení Protectoru absolutní přednost.
Jak již bylo zmíněno v kapitole o montáži, používat displej, který je součástí produktů Stinger, je přinejmenším nepohodlné, je-li nainstalován skrytě někde ve vozidle. Černobílý displej Stingeru DSI na nás působí jako z devadesátých let a náš názor nezmění ani působivý vzhled barevného displeje Stingeru VIP. Vzhledem k tomu, že jsme historicky zvyklí na to, že antiradar upozorňuje na hrozby akusticky a ovládání většiny detektorů není náročné, příjde nám řešení s použitím displeje sice na první pohled efektivní, ale velmi nepraktické. U Protectoru se můžeme vždy plně věnovat provozu na silnici. Po stisknutí diskrétního ovládacího tlačítka Vám příjemný ženský hlas postupně vyjmenovává možná nastavení a Vy můžete změnit nastavení pouhým uvolněním tlačítka.
Radarové antény Stingeru bohužel neumí detekovat všechna pásma běžně používaná v Evropě. Standardní verze umí v Ka pásmu detekovat pouze frekvenci 34,3GHz, po "úpravě pro ČR" pak umí detekovat také radary pracující na frekvenci 34,0GHz. Frekvence 34,7 a 35.5GHz, které jsou často používány v okolních zemích však detekovat neumí. Jakmile tedy pojedete přes některé okolní státy, budete možná divit, proč nejste na přítomnost tamních radarů upozorněni. Pro radarové antény Protectoru 850cz a Protectoru 950cz, které jsou dodávané firmou Beltronics, to není problém. Dokáží skenovat všechna v Evropě běžně používaná radarová pásma. U laseru to vypadá podobně. Senzory Stinger jsou sice poměrně malé, ale výkon si u nich můžeme spíše jenom přát. I u menších vozidel jsou k rozumnému pokrytí přední části vozu nutná 2-3 laserová čidla Stinger, srovnatelnou ochranu u Protectoru však posktyne jedno čidlo. I když jsou čidla Antilaser téměř dvakrát větší, mohou být namontovány ve spojení s Perspexem zcela neviditelně ale hlavně díky nutnosti použití menšího počtu čidel řádově levněji.
Závěr: Větší dojem na nás opět udělala koncepce Protectoru, neboť v Protectoru jsou použity osvědčené komponenty od předních světových výrobců. Tyto komponenty pak jsou celkově lépe integrovatelné.
Všechna zařízení jsme otestovali v praxi na cca 500km úseku. Radarovou a laserovou detekci / rušení jsme pak testovali zapůjčeným radarovým imitátorem a laserovou pistolí, kterou používá PČR.
GPS: Včasnost varování podle databáze GPS bodů byla na velmi podobné úrovni. Databáze je u všech zařízení velice podobná. Protector hlásí "Stacionární radar, limit 50", Stinger pak hlásí "Spot alert" a povolenou rychlost zobrazuje na displeji. Stinger bohužel neumí zvukově rozlišit typ hlášeného GPS bodu - například zda se jedná o kameru na červenou nebo stacionární radar, neporadí si ani s kombinovanými zařízeními, které zároveň měří rychlost a sledují průjezdy na červenou.
Radar: Na radarový imitátor i na policejní radary reagují všechna zařízení velmi podobně, většinou současně nebo +/- 1 vteřina. Vzdálenost varování se v našem testu pohybovala od 200 do 500 metrů. Stinger DSI i Stinger VIP mají poměrně dost falešných poplachů, za 500km úsek jich DSI mělo 12 a VIP 7. Protector 850cz pak 3 a u Protectoru 950cz jsme dokonce nezaznamenali falešný poplach žádný. Protector navíc umožňuje falešné poplachy na stálých místech uživatelsky potlačit.
Laser: Policii jsme měřit laserem nepotkali, nicméně zapůjčený laser nám poskytnul mnohem lepší komfort a proto jsme výkonnost všech zařízení mohli velmi důkladně otestovat. Protector jsme testovali ve verzi se dvěma laserovými čidly, Stinger pak se třemi. Vozidlo s Protectorem se nám při našem testu změřit nepodařilo, stejné vozidlo se třemi laserovými senzory Stingeru se nám dařilo změřit pokud jsme měřili s mírného úhlu (rozumějte z krajnice / mostu). To je dáno konstrukcí laserových čidel Stingeru, kdy tvůrci pro zachování maximální kompaktnosti museli udělat mnoho konstrukčních kompromisů.
Obě zařízení jsou ve své funkci jako radarový detektor v okolních zemích samozřejmě nelegální, nicméně nabízejí možnost přepnutí do režimu činnosti jako kniha jízd. Kniha jízd u Stingeru je perfektní a vhodná i pro finanční úřad. V tomto bodu Protector zaostává, zákazník si skutečně může číst uložená data, ale pro převod těchto dat do formy knihy jízd je potřebný dodatečný software za cca 1 000Kč. Protector má naopak lépe vyřešenu funkci přechodu z legálního režimu na "ostrý" provoz. Se Stingerem budete potřebovat fyzicky připojit displej k PC s nainstalovaným Stinger software. U Protectoru je reaktivace možná s jakýmkoliv počítačem nebo notebookem se slotem na SD kartu bez nutnosti jakékoliv instalace software. Zde tedy dáváme bod pro Stinger za perfektní knihu jízd a bod pro Protectory za lehkou aktivaci varovných funkcí.
Zde si oba výrobci nic moc nedarují. Všechny systémy se v kombinaci laserovou ochranou se pohybují mezi 60 až 90 000 Kč. Protector je podle varianty o 5 až 30 000 Kč levnější. Například nejvýkonnější varianty Protector 950cz AL4 pořídíte za cca 90 000, Stinger VIP s laserovou ochranou pořídíte od 120 000 Kč (obě ceny jsou za nejvyšší verzi včetně laserové ochrany). Bod tedy nezískává žádný z testovaných produktů a skóre se tedy nemění.
U obou systémů a jejich součásti máte jistotu upgrade firmwaru pro příštích několik let. Výrobci se snaží vždy pokrývat nové metody měření pro zajištění aktuální maximální ochrany. Oba tedy získávají po jednom bodu.
Toto jsme si nemysleli. Očekávali jsme vyrovnaný souboj. Nicméně, s celkovým skóre 06:02 pro Protector již nemáme žádné pochybnosti, která značka v současné době dodává nejlepší kompletní high-end systém pro Českou republiku / Evropu a je vítězem testu. Protector sice nedodává krásný displej, na druhou stranu nabízí techniku určenou pro dokonale diskrétní montáž.
Celkové skóre Protector - Stinger: 6:2 a Protector tak jasně vítězí! Veškeré další informace lze nalézt na internetových stránkách příslušných výrobců: antiradar-protector.cz, případně stinger.com
Chtěli bychom využít této příležitosti a poděkovat českému prodejci AntiRadary.NET za zapůjčení zařízení Protector a radarového imitátoru a rakouskému prodejci Efficient-Technologies.AT děkujeme za poskytnutí produktů Stinger a laserového měřiče.