Články o radarech a antiradarech
Reklama
Oficiální zástupci výrobců pro ČR
Sponzor

Jak fungují radarové detektory?

Radarové detektory jsou speciální zařízení, které Vám pomohou odhalit policejní měření. Někdy je lidé nazývají "antiradary", ale antiradar je vlastně aktivní zařízení, které je schopné rušit policejní radary a to radarové detektory nejsou a proto jsou 100% legální!

Radarové detektory rozdělujeme na přenosné, které jsou umístěné v kabině vozidla a to buď na palubní desce, nebo na čelním skle, některé se také dají připnout na sluneční clonu ve vozidle. Dalším typem jsou pevné sady, které jsou ve voze namontovány napevno. Uvnitř vozu máte jen malý ovládací panel a reproduktor. Co se týká montáže pevných sad, hlavně ji svěřte do rukou nějakého servisního střediska, které má s montáží takovýchto zařízení zkušenosti, aby Vám udělali opravdu diskrétní montáž dle Vašich představ a zároveň Vám anténu detektoru namontovali tak, aby detekce radarů byla co nejlepší.

Radarové detektory zabudované napevno do vozidla mají lepší detekci než přenosné antiradary. Je také potřeba si pečlivě detektor vybírat. Doufáme, že Vám ve výběru pomohou naše recenze na různé typy. Většinou kvalitu poznáte podle ceny, ale je lepší si o antiradarech zjistit co nejvíce, jelikož se nejedná o malé částky.

Dobře fungující detektory Vás vždy na radar upozorní akustickým i vizuálním signálem - důležité je správné nastavení antiradaru. Pokud budete mít správnou (EURO, CZ) verzi, pak Vás na měření upozorní vždy a nebude Vás obtěžovat falešnými poplachy - to platí jak u přenosných, tak u pevných detektorů. Některé detektory Vás také upozorní na laserové měření, ale moc bychom na to nespoléhali, protože toto měření trvá jen asi 1-2 sekundy a radarový detektor Vás mnohdy upozorní až když jste změřeni.

Některé moderní pevné sady mají v sobě GPS databáze a tím pádem Vás jsou schopni informovat o úsekových měřeních, která nejsou 100 % detekovatelná antiradary - některé radarové detektory a antiradary mohou detekovat infra přisvícení úsekových kamer, ale to není vždy zapnuté. Na trhu se nedávno objevila novinka - pevná sada Protector, která má všechny funkce současných dataktorů, informuje Vás také místech častého měření, vytváří Vám knihu jízd, je speciálně vytvořena pro český trh a na radary Vás upozorňuje v češtině. Lze ji propojit také s laserovou rušičkou, obsahuje inovativní legalizační funkce a výrobce uvádí, že díky několika zásadním novým funkcím se jedná o novodobého nástupce konvenčních radarových detektorů - tzv. nový druh. V nejbližších týdnech budeme toto zařízení mít zapůjčeno k vyzkoušení, takže se s Vámi o naše zkušenosti jistě podělíme.

Rada před nákupem přenosného detektoru:

  • Před nákupem je třeba se rozhodnout, kolik chcete do antiradaru investovat. Opravdu dobře pročíst dostupné informace o nabízených detektorech a případně si nechat poradit odborníky. Pokud se rozhodnete koupit si přenosný detektor, je třeba ověřit si, jestli Vaše vozidlo nemá determální (atermální, pokovené, antireflexní) sklo, protože pokud ano je pro Vás přenosný detektor pro Vás nepoužitelný, protože přes tato skla neproniknou radarové paprsky.
  • Pak je třeba si připlatit a zakoupit některou z pevných sad - například novinku Protector 850cz nebo Beltronics STi-R Plus. Pevné sady mají lepší detekci a jsou diskrétní.
  • Opravdový pozor si dávejte při nákupu radarových detektorů, aby byly přizpůsobeny pro použití v ČR, kde je potřeba zúžené Ka pásmo.